Nagytömegű energetikai fogyasztói adatok feldolgozására és azok optimalizálására, ez alapján beavatkozásra alkalmas MI-vel megtámogatott informatikai döntéstámogató rendszerek fejlesztése.
- Kedvezményezett neve: FEAK Független Energetikai Adatközpont Zártkörűen Működő Részvénytársaság
- Konzorciumi partner: Digitális Kormányzati Fejlesztés és Projektmenedzsment Kft.
- A projekt címe: Nagytömegű energetikai fogyasztói adatok feldolgozására és azok optimalizálására, ez alapján beavatkozásra alkalmas MI-vel megtámogatott informatikai döntéstámogató rendszerek fejlesztése (ENAP rendszer fejlesztése)
- Szerződött támogatás összege: 9 981 179 440 Ft
- A támogatás mértéke (%-ban): 100%
- A projekt tervezett befejezési dátuma: 2026.03.31.
A projekt bemutatása
A projekt célja, hogy az Energetikai Adatszolgáltató Platform (a továbbiakban: ENAP) fejlesztésén keresztül, mesterséges intelligencia megoldások bevonásával támogassa a villamos energia ágazat területén egyes kiemelt energetikai adatok összegyűjtését, elemzését, valamint terjesztését. A jelenleg működő villamos energia hálózatok nem alkalmasak arra, hogy integrálják a folyamatosan növekvő mértékű időjárásfüggő megújuló termelői kapacitást, hogy biztosítsák azt a rugalmasságot, amely kezeli az elosztói engedélyesek (a továbbiakban: DSO) oldalán felmerülő feszültségproblémákat, valamint hogy hozzájáruljanak a rendszerirányító MAVIR (a továbbiakban: TSO) által biztosított termelői és fogyasztási egyensúlyi helyzet megteremtéséhez. A projekt az adatok gyűjtése, elemzése és terjesztése kapcsán az energetikai szakpolitika által feltárt valós problémák megoldásához kíván segítséget nyújtani, azokhoz igazodva alakít ki informatikai megoldást, határozza meg a szükséges adatkészletet. A fejlesztett szolgáltatások kiszolgálják a villamos energia piac hagyományos szereplőit (DSO, TSO, kereskedő, MEKH), valamint az egyre jelentősebb szerephez jutó aggregátorokat és energiaközösségeket egyaránt.
A projekt a fogyasztási adatokon túl egyes termelési adatok becsatornázását is célozza, elsődleges hangsúlyt fektetve a fotovoltaikus (PV) erőművekre. Míg a fogyasztási adatok tekintetében a projekt időkeretén belül célozza a hagyományos és okosmérős/AMR adatok teljeskörűségét, addig az inverter adatok tekintetében elsődlegesen műszaki pilotokat valósít meg, kialakítva azt a képességet, amely az inverter adatok gyűjthetőségét, valamint azok szabályozhatóságát szolgálja.
A villamos energiafogyasztási és -termelési adatok országos szintű, egységes rendelkezésre állását biztosító központi adatbázis létrehozásával, valamint a mesterséges intelligencia technológiájának beemelésével számos olyan hosszútávú, gazdaságilag is számszerűsíthető, állandó hatást érhetünk el, melyek eredménye a hatékonyabb döntéstámogatásban, az energiamegtakarításban, vagy a költséghatékonyabb villamos áram beszerzésben jelenik meg.
A projekt ütemezése:
- 2023.09.11. Megjelenik a DIMOP Plusz-2.1.2-23-2023-00001 Pályázati felhívás
- 2024.02.01. Hatályba lép a Támogatási szerződés
- 2024.08.01. Megkötésre kerülnek a szállítói szerződések, elindul a fejlesztés
- 2026.03.31. Tervezett projektzárás
- 2026.04.01. Indul az üzemszerű szolgáltatásnyújtás